Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których bardzo łatwo jest wywołać stres. Warto więc by opiekun miał świadomość na jakie sygnały u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na wydarzenia wywołujące niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie szczególnie wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; nadmiernie mruczeć lub wokalizować; nadmiernie się myć; mieć spocone opuszki łap; drżeć; tracić sierść, ocierać się, oraz wykazywać nadmierną potrzebę uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Napinanie mięśni i zmiany w nawykach także powinny zwrócić naszą uwagę. W sytuacjach skrajnego, utrzymującego się stresu koty mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Oczywiście symptomy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wzbudzić u kota niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc reaktywne? Mogą to być m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – duży stres, zwierzęta uznają mieszkanie jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowego lokatora lub innego zwierzęcia
wyjazd opiekuna
remont lub przestawienie mebli
mała stymulacja – zwierzę się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
głośne dźwięki
zbyt mała przestrzeń – również obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana opiekuna
śmierć lub wyprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
brak kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany typu nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać powoli – początkowo oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i powoli przedłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego kota jest nuda, warto kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i przytulanie zwierzaka, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak musi mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do schowania się. Innym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w postaci np. obroży czy spray’u. W sprzedaży istnieją także produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności przewiezienia gdzieś kota.

karma dla kotów https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html