Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzęciem domowym. Przez swoje małe wymiary może być świetną alternatywą dla tych, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymogów, w kwestii pokarmu – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej należy wzbogacać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem i odpowiednimi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest powierzchnia dna klatki. Dno klatki może być plastikowy, a pręty metalowe. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić objętość większą, szczególnie jeśli planujemy trzymać w niej więcej zwierząt.Istotnym jest, aby pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, gdyż grozi to zaklinowaniem się świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie sprawdzają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest pylenie i wysypują się poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, ale jest znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo dbać o czystość w klatce, natomiast ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie swojej świnki morskiej warto ulokować w niej potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuć się bezpiecznie, gdyż będzie mieć norkę, do której może udać się na odpoczynek albo odstresować się, gdy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Akcesoria-dla-psow_Transportery-i-akcesoria-32901.html transporter dla psa