Konsumpcja i ochrona konsumenta

W czasach kiedy towary i usługi są powszechnie dostępne, konsumpcjonizm nabrał tempa. Zakupy cieszą. Mówi się, że nic tak nie poprawia samopoczucia jak zakupy. Jest w tym trochę prawdy.

Zarówno produkty spożywcze, jak słodycze, nowa bluzka, telefon, gadżet albo nowy samochód, poprawiają nastrój w mniejszym lub większym stopniu.

Ale jeśli zakupiony towar okaże się nie tym, którego oczekiwał kupujący? Co jeśli towar ma wadę lub zepsuł się zaraz po rozpakowaniu? Na te pytania warto znać odpowiedzi.

W Polsce obowiązuje prawo reklamacji lub zwrotu towaru określające ochronę konsumenta i sprzedawcy. Oznacza to, że każdy konsument ma możliwość zwrotu lub reklamacji zakupionej rzeczy, jednak trzeba wiedzieć, jakie zasady nim kierują.

Zwrot zakupu internetowego

Jeśli chodzi o prawo do zwrotu zakupionego towaru, to najbezpieczniej jest robić zakupy przez Internet. Wtedy nasze przywileje są jeszcze większe, niż w przypadku zakupów w sklepach stacjonarnych. Kupując przez Internet dany produkt, mamy prawdo do jego zwrotu w ciągu 14 dni bez konieczności podania przyczyny. Wynika to z faktu zawierania umowy na odległość.

27 Oct 2020